Ailem*Mutfağım*El İşlerim

 Günaydın çok değerli takipçilerim geçen hafta (09.04.2013-10.04.2013) çalıştığımız Kurumdan yedi arkadaş Temel İlk Yardım eğitimine katıldık stres ve yorucu bir hafta geçirdiysek de gerçekten  bizlere çok faydalı bilgiler ve uygulamalar oldu.                         
                         YETİŞKİNDE TEMEL YAŞAM DESTEĞİ
ÇOCUKTA TEMEL YAŞAM DESTEĞİ

                               BEBEKTE TEMEL YAŞAM DESTEĞİ
                                       

Yaşadığımız sürece çeşitli nedenlerle yaralanmalar veya hastalıklarla karşılaşmamız kaçınılmazdır. Yaşamımızın çeşitli dönemlerinde, bulunduğumuz her ortamda kaza ve hastalanma riski taşımaktayız. Bu gibi durumlarla karşılaştığımızda, müdahalede bulunanların ilkyardım eğitimi almış olmaları, yaşamın sürdürülmesinde, sakatlanmaların önlenmesinde ve iyileşme sürecinin kısaltılmasında belirleyici rol oynayacaktır.
Ülkemizde ev, iş ya da trafik kazaları ve doğal afetler nedeni ile çok sayıda  insanların yaşamını kaybetmekte ya da sakat kalmaktadır. Bu gibi durumlarda olay yerinde her zaman bir sağlık görevlisi olamayacağı için olaydan etkilenen ya da ortamda bulunan kişilerin kendilerine ya da başkalarına yapacakları ilkyardım uygulamaları son derece önemlidir. Toplumumuzda genel bir anlayış olarak, ilkyardım ile acil yardım ifadeleri birbirlerinin yerine kullanılmaktadır. Oysa acil yardım, sağlık çalışanları tarafından gerekli donanımla yapılan tıbbi müdahaleleri kapsamasına rağmen; ilkyardım, bu konuda bizler gibi eğitim almış kişilerce olay yerinde bulunan malzemelerle ilaçsız olarak yapılan, uygulamalardır.
Ancak ilkyardım eğitimi almamış kişilerin, ilkyardım uygulamalarında bulunmaları sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle ilkyardım uygulayacak olan kişilerin, mutlaka ilkyardım eğitimi almış olmaları, öncelikli amaçlarının kişilere zarar vermemek olduğunu bilmeleri ve hayati tehlike oluşturabilecek müdahalelerde bulunmamaları son derece önemlidir. İnşallah bu gibi olaylar yaşanmaz. Yüce Mevlam hiç kimseyi hastalıkla Kaza v.b. gibi durumlarla imtahan etmesin. 
 Ayrıca İlkyardım  eğitiminde bizlere emeği geçen eğitmenlerimize çok, çok  teşekkür ediyorum.
Kurumdan ve aynı zamanda blogger arkadaşım olan                       ( tatesal.blogspot.com.) Tülin  ile birlikteydik.Bayan olarak sadece ikimiz olduğu için  uygulamaları iki arkadaş birlikte 
yaptık. 

Reklamlar

Comments on: "TEMEL İLK YARDIM EĞİTİMİ" (1)

  1. Yorucu ama güzeldi,gerçekten faydalı şeyler öğrendik…uygulamalar müthiş…:D

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: